Rodzaje osłon okiennych

Rodzaje osłon okiennych

Osłony okienne spełniają wiele istotnych funkcji: ograniczają dostęp światła słonecznego, przeciwdziałają zbytniemu nagrzewaniu się pomieszczeń latem, ograniczają wgląd do wnętrza osobom znajdującym się na zewnątrz itd. Na rynku możemy znaleźć obecnie bardzo wiele różnych rodzajów osłon okiennych. W tym artykule przedstawiamy i krótko charakteryzujemy najważniejsze z nich.

Wewnętrzne osłony okienne – rodzaje

Rolety – obecnie zdecydowanie najchętniej wybierany rodzaj osłon okiennych. Wariantów rolet wewnętrznych jest bardzo wiele. Różnią się nie tylko materiałami, z jakich zostały wykonane, ale również sposobem montażu czy mechanizmem działania. Do najchętniej wybieranych zaliczamy m.in. rolety materiałowe, rolety dzień-noc, rolety rzymskie. Możemy znaleźć modele zapewniające różny stopień zaciemnienia w zależności od potrzeb.

  • Żaluzje – jeszcze kilka lat temu stanowiły najpopularniejszy rodzaj osłon okiennych, obecnie ustąpiły miejsca roletom. Ich konstrukcja opiera się na poziomych lamelach, najczęściej wykonanych z aluminium, drewna lub tworzyw sztucznych. To uniwersalne rozwiązanie, które pasuje praktycznie do każdej aranżacji. Umożliwia łatwe sterowanie kątem padania światła. Odmianą żaluzji o pionowych lamelach są verticale, powszechnie stosowane przede wszystkim w pomieszczeniach biurowych.
  • Plisy – to uniwersalne osłony przeciwsłoneczne. Doskonale sprawdzają się przede wszystkim w oknach o nietypowych kształtach, np. półokrągłych, trapezowych czy oknach dachowych. Są bardzo łatwe w użyciu i wyjątkowo funkcjonalne z bardzo dużą ilością materiałów do wyboru.

Zewnętrzne osłony okienne – rodzaje

  • Rolety zewnętrzne – umożliwiają nie tylko całkowite zaciemnienie wnętrz, ale również chronią przed hałasem, a nawet włamaniami (rolety antywłamaniowe). Ograniczają nagrzewanie mieszkań latem, a zimą przeciwdziałają stratom ciepła. Podstawą ich konstrukcji jest solidna kaseta oraz ruchomy pancerz wykonany z poziomych profili. Pancerz porusza się w pionowych prowadnicach. Rolety zewnętrzne najczęściej wykonane są z aluminium lub stali, rzadziej z PCV.
  • Żaluzje zewnętrzne (refleksole) – konstrukcja podobna jak w przypadku żaluzji wewnętrznych. Zbudowane są z poziomych lameli zawieszonych na specjalnych linkach stalowych lub przymocowanych do prowadnic. Regulacja kąta nachylenia lameli odbywa się przy pomocy mechanizmu umieszczonego w skrzynce, która najczęściej ukryta jest w ścianie.
  • Markizy – najbardziej urozmaicona grupa wyrobów przeznaczonych do osłony okien, tarasów. Wyróżniamy m.in. markizy tarasowe, balkonowe, do okien dachowych . Umożliwiają ochronę przed słońcem, chociaż nie zapewniają całkowitego zaciemnienia pomieszczeń. Tworzą specyficzne zadaszenie, które sprzyja relaksowi na świeżym powietrzu nawet w upalne dni.
Rodzaje osłon okiennych