Jaką osłonę wybrać na okno dachowe?

Jaką osłonę wybrać na okno dachowe?

Promienie słoneczne w pomieszczeniu to zarówno światło, jak i ciepło, z jednej strony mogą być pożyteczne, a niekiedy uciążliwe. Pomieszczenia na poddaszu są szczególnie narażone na nagrzewanie, dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednią ochronę. Jaką osłonę wybrać na okno dachowe?

Rolety wewnętrzne

Nadmiar słońca nie musi nikogo powstrzymywać przed posiadaniem okien dachowych. Odpowiednie osłony słoneczne mogą spowodować, że do pomieszczenia może wpadać tyle światła słonecznego i ciepła ile będzie chciał tego gospodarz. Jednym z popularniejszych sposobów na zasłonięcie okna dachowego są żaluzje. Za ich pomocą można w łatwy sposób regulować ilość wpadającego światła do pomieszczenia. Istnieją różne rodzaje wewnętrznych rolet:

Standardowa to taka osłona, która chroni przed światłem. Taka roleta redukuje dopływ światła, jak również może podnieść estetykę wnętrza. Standardową roletę tworzy tkanina zrolowana na wałku ze sprężyną, a jej obsługa jest stosunkowo prosta. Dodatkowo można ją ustawiać w różnych pozycjach dzięki specjalnym zaczepom, które mocuje się na skrzydle okna.

Roleta klasyczna to taka roleta, która może stanowić idealną ochronę przed światłem słonecznym. Również jest nowoczesną dekoracją wnętrza dzięki szerokiemu wyborowi kolorów oraz różnorodności wyboru samego materiału. Prowadnice w takich roletach są aluminiowe i kryją brzegi całego materiału.
W większości rolety wewnętrzne są funkcjonalne i nowoczesne, dlatego z łatwością można dopasować je do wystroju wnętrza każdego pomieszczenia.

Plisy – żaluzje plisowane

Do regulacji dostępu światła do pomieszczenia nie tylko sprawdzają się rolety wewnętrzne. Super rozwiązaniem na okna dachowe są plisy. Jest to system z prowadnicami. Daje on możliwość zasłonięcia danej części okna w zależności od potrzeb lub też całości okna. Duży wybór materiału powoduje, iż każdy znajdzie coś dla siebie.

Rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne zapewniają izolację termiczną. Latem nie dopuszczają do nagrzewania się pomieszczenia, a zimą chronią przed uciekaniem ciepła z budynku. Dodatkową zaletą rolet zewnętrznych jest ochrona przed hałasem z zewnątrz oraz zapewnienie większego bezpieczeństwa w przypadku włamania. Okno dachowe zabezpieczone tego tylu roletami jest w mniejszym stopniu narażone na działanie różnych czynników zewnętrznych. Jednym z rodzajów rolet zewnętrznych są markizy, które zapewniają dopływ naturalnego światła oraz widok na zewnątrz. Jednak światło, które przepuszczają markizy, jest w odpowiedni sposób rozproszone, dzięki czemu jest ono przyjemne dla oka. Markizy wykonane są z gęstej siateczki, z wytrzymałego włókna poliestrowego i są łatwe w pielęgnacji.

Ponieważ na rynku jest dostępnych wiele rodzajów rolet do okien dachowych, można dostosować swój wybór do osobistych preferencji i potrzeb.

Jaką osłonę wybrać na okno dachowe?