Żaluzje drewniane jako propozycja dla domów i mieszkań

Żaluzje drewniane jako propozycja dla domów i mieszkań

Drewniane żaluzje są idealne dla wielbicieli natury. Często wybierany jest też przez alergików i zwolenników naturalnych materiałów. Ciepły domowy klimat, jaki tworzą, sprawdzi się w większości pomieszczeń mieszkalnych. Nada im przytulny i zarazem elegancki charakter. Dobrze wyglądają we wnętrzach, gdzie zastosowano już inne drewniane elementy w podobnym kolorze. Mogą być również ciekawym wykończeniem pomieszczeń w stylu minimalistycznym.

Żaluzje są ważnym, przydatnym elementem wyposażenia pokoju. Regulują dopływ światła słonecznego w zależności od potrzeb. Możliwości regulacji są większe niż w przypadku zasłon, ponieważ w łatwy i szybki sposób można zasłonić nimi tylko wybrane okna. Mogą stanowić też stylowe wykończenie wystroju pomieszczenia, wpasowując się w jego charakter. Stosuje się je głównie w salonach i biurach. Nie są polecane do łazienek ze względu na dużą wilgotność powietrza.

Jak dobrać żaluzje?

Żaluzje drewniane różnią się między sobą zarówno budową, jak i kolorami i rodzajem drewna. Można dobrać je do kolorów mebli i paneli podłogowych lub do ram okiennych, niekoniecznie wybierając ten sam odcień. Brązowe drewniane żaluzje mogą być ciekawym akcentem pomieszczeń utrzymanych w jasnych kolorach – białym i écru. Z kolei żaluzje z jasnego drewna będą pięknie prezentować się z sypialni utrzymanej w kolorach pastelowych. Mogą też rozjaśnić zbyt ciemny gabinet.

Żaluzje poziome można przymocować do sufitu, na ramie okna oraz na ścianie. Produkowane są lamele o różnej szerokości, często montuje się dodatkowo żyłkę, dzięki której żaluzja przylega lepiej do okna, co ma znaczenie szczególnie w oknach uchylnych. Żaluzje pionowe zamocowane są na szynie. Elementy żaluzji mogą obracać się o 180 stopni, przez co możliwości regulacji dopływu światła są bardzo duże. Można przesunąć je także na jeden bok lub na obie strony tzw. teatrzyk. Nadają się do zastosowania nie tylko na oknach, ale również w innych miejscach – na przykład jako ścianki działowe lub drzwi. Żaluzje fasadowe stosuje się na zewnątrz domu. Pełnią one podobne funkcje jak żaluzje wewnętrzne – regulują dopływ światła do pomieszczeń.

Jak dbać o drewniane żaluzje?

Aby twoje drewniane żaluzje długo zachowały piękny wygląd, powinieneś odpowiednio o nie zadbać. Drewno ma specyficzne wymagania co do pielęgnacji. Z biegiem czasu żaluzje mogą blaknąć pod wpływem słońca. Należy unikać moczenia żaluzji, a jedynie delikatnie je odkurzać, najlepiej odkurzaczem z ssawką z miękkim włosiem lub przecierać suchą ściereczką.

Żaluzje drewniane jako propozycja dla domów i mieszkań