Żaluzje czy rolety – co wybrać?

Żaluzje czy rolety – co wybrać?

Rolety i żaluzje – to dwa podstawowe rodzaje osłon okiennych, które są najchętniej wybierane przez klientów. Nie wiesz, na które rozwiązanie się zdecydować? Zatem koniecznie przeczytaj nasz artykuł, w którym porównujemy ze sobą żaluzje i rolety okienne.

Rolety i żaluzje – podstawowe różnice

Żaluzje bardzo często mylone są z roletami. Często używamy tych nazw zamiennie. Tymczasem są to dwa różne rodzaje osłon okiennych, pomiędzy którymi jest sporo różnic. Jedną z nich jest materiał, z którego zostały wykonane. Rolety mogą być produkowane z różnych materiałów, w tym przede wszystkim tkanin. Żaluzje z kolei zwykle powstają z drewna, aluminium.

Rolety czy żaluzje – jakimi kryteriami kierować się przy wyborze?

  • Materiał. Materiał to jedna z podstawowych cech, jaka różni rolety od żaluzji. W tym przypadku wiele zależy od indywidualnych preferencji, specyfiki danego pomieszczenia, a także aranżacji zastosowanej we wnętrzu. Rolety powstają z różnych, wysokojakościowych tkanin. Rolety materiałowe najczęściej są odpowiednio zabezpieczane przed osiadaniem kurzu, wilgocią czy deformacją. Z kolei rolety rzymskie, które zdobywają sobie obecnie coraz większą popularność, produkowane są z rozmaitych mieszanek tkanin – naturalnych lub syntetycznych. Oferta żaluzji pozostaje nieco w tyle, gdyż nie mamy aż tak szerokiego wyboru. Kiedyś najczęściej wybierane były żaluzje aluminiowe, które obecnie przechodzą już do lamusa. Częściej zastosowanie znajdują modele z drewna i bambusa.
  • Poziom nasłonecznienia. Jedną z głównych funkcji osłon okiennych jest ograniczanie poziomu nasłonecznienia. W ten sposób można skutecznie ograniczyć ilość promieni słonecznych przedostających się do wnętrza i przeciwdziałać nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń. Żaluzje pozwalają na całkowite zaciemnienie pomieszczeń. Umożliwiają też dowolne sterowanie lamelkami. To najlepsze rozwiązanie, jeśli zależy nam na regulacji kąta padania światła. Z kolei bogata oferta rolet pozwala nam na wybór najlepszego rozwiązania pod względem przepuszczalności promieni słonecznych. Można zdecydować się na materiały zapewniające delikatną osłonę przed promieniami lub też całkowicie zaciemniające. Pod tym względem możliwości jest bardzo wiele.
  • Konserwacja i czyszczenie. Nowoczesne rolety wykazują wysoką odporność na zabrudzenia i kurz. Niemniej czasami potrzebują odświeżenia. W praktyce jednak czynności te ograniczają się do przetarcia wilgotną szmatką i pozostawienia do wyschnięcia. Na żaluzjach może osiadać kurz, więc trzeba regularnie oczyszczać z niego lamele, np. przy użyciu specjalnej szczotki. Natomiast rolety rzymskie bez trudu można prać w temperaturze 30 stopni celcjusza bez obawy że coś się stanie z tkaniną.
Żaluzje czy rolety – co wybrać?