Jak działają rolety dzień-noc?

Jak działają rolety dzień-noc?

Rolety dzień-noc cieszą się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem wielu klientów. I nie ma w tym nic dziwnego – wyróżniają się niebanalnym wyglądem, są proste w użytkowaniu i niezwykle funkcjonalne. Pozwalają na indywidualne dostosowywanie stopnia nasłonecznienia lub zaciemnienia wnętrz. Są również niezwykle uniwersalne i świetnie pasują praktycznie do każdej aranżacji.

Chcesz dowiedzieć się, w czym tkwi tajemnica popularności rolet dzień-noc? Poznaj specyfikę ich działania, czytając dalszą część naszego artykułu.

Mechanizm działania rolet dzień-noc

Rolety dzień-noc należą do grupy rolet materiałowych i działają na podobnych zasadach. Tak jak klasyczne osłony okienne wyposażone są w tradycyjny mechanizm koralikowy. Poprzez delikatne pociągnięcie tego łańcuszka koralikowego możemy regulować dopływ światła do pomieszczenia. Obsługa jest zatem banalnie prosta i doskonale wszystkim znana.

Tym, co wyróżnia rolety dzień-noc, są poziome pasy wykonane z dwóch rodzajów tkanin – grubszej (zaciemniającej) i cieńszej (transparentnej). To właśnie dzięki nim możemy regulować dopływ światła wpadającego do pomieszczenia. Materiał w rolecie dzień – noc nawijany jest podwójnie, pas z grubszej tkaniny jest szerszy od pasa z tkaniny cieńszej (tzw. siateczki). Regulując roletę, możemy ustawiać tkaninę przezroczystą naprzemiennie z zaciemniającą. W ten sposób umożliwiamy dostęp światła słonecznego do pomieszczenia. Gdy grubsze pasy na siebie nachodzą, promienie słoneczne wpadają do wnętrz, rozświetlając je. Gdy jednak mamy ochotę na całkowite zaciemnienie i zapewnienie sobie prywatności, np. po zmroku, ustawiamy pasy rolety naprzemiennie. Dopływ światła kontrolujemy w zależności od stopnia nachodzenia na siebie obu tkanin.

O specyfice działania rolet dzień-noc można sporo pisać, gdyż jak się okazuje, zapewniają one wiele możliwości zastosowania. W praktyce jednak ich obsługa jest banalnie prosta i nikomu nie przysporzy większego problemu.

Roletę dzień-noc można też w pełni podnieść

Konstrukcja rolet dzień-noc pozwala również na odsłonięcie okna poprzez podniesienie tkaniny. W ten sposób można płynnie regulować dopływ światła adekwatnie do potrzeb. Tkanina może zostać podniesiona na całą wysokość okna lub zatrzymana w dowolnej pozycji, pozwalając na uzyskanie większego lub mniejszego doświetlenia. Oczywiście całkowite podniesienie rolety wiąże się z utratą walorów dekoracyjnych tej osłony, ale bywają takie sytuacje, gdy taka możliwość okazuje się bardzo przydatna, np. podczas mycia okna.

Najbardziej funkcjonalną roletą dzień-noc jest roleta w kasecie i z prowadnicami montowana na ramie okiennej okna. Przy takiej opcji kasetowej materiał jest mniej narażony na zabrudzenia a poza tym prowadnice pozwalają na doleganie tkaniny roletowej do okna nawet przy otwarciu okna w opcji uchylnej.

 

Jak działają rolety dzień-noc?