Jakie są rodzaje żaluzji?

Jakie są rodzaje żaluzji?

Żaluzje są popularnym rozwiązaniem stosowanym do zasłaniania okien, zarówno w domach, jak i w biurach. Łączą w sobie dwie najważniejsze zalety, po pierwsze są bardzo praktycznym i wygodnym w codziennym użytkowaniu sposobem na zasłonięcie okien, po drugie potrafią w efektywny sposób zdobić je, nadając wnętrzu charakteru wytworności, elegancji czy nowoczesności. Dlatego tak istotną kwestią staje się odpowiedni dobór żaluzji uwzględniający zarówno nasze potrzeby, jak i rodzaj pomieszczenia. 

Popularne rodzaje żaluzji wewnętrznych

Jednymi z najbardziej popularnych rodzajów żaluzji należą vertikale, czyli żaluzje pionowe mocowane na szynie, bardzo wygodne podczas przesuwania, znakomicie nadają się do odsłaniania dużych, biurowych powierzchni okiennych. Drugi rodzaj żaluzji poziomych wykonanych z aluminium. Mają one tę przewagę nad innymi, że są bardzo tanie, lekkie i łatwe w czyszczeniu. Znajdują zastosowanie w domach, szczególnie w kuchniach, ale dobrze się sprawdzą jako osłona okien mniejszych biur czy pokojów gościnnych.

Materiały, z jakich wykonywane są żaluzje

Żaluzje można także podzielić ze względu na rodzaj materiał, z jakiego zostały wykonane. Wspomniane żaluzje wykonywane z aluminium to tylko jeden z przykładów materiałów wykorzystywanych w produkcji. Mogą one mieć dowolną kolorystykę i tym samym nadać wnętrzu oryginalnego charakteru. Innym równie cenionym przez klientów, jest drewno w różnych tonacjach barwnych. To rozwiązanie dla osób ceniących sobie ponadczasową, klasyczną elegancję i lubiących otaczać się naturalnymi elementami wystroju. Trzecim rodzajem materiału jest bambus, to ekskluzywny i raczej stosunkowo rzadko spotykany surowiec w produkcji żaluzji. Różni się on od poprzednich niespotykanym kolorem i strukturą, przez co wnętrze zyskuje na unikatowości, jest lekki i łatwy w codziennej pielęgnacji, więc stopniowo zyskuje coraz większe grono zwolenników.

Żaluzje zewnętrzne fasadowe nadają się do dużych przeszkleń, znakomicie chronią wnętrze przed słońcem.

Jakie są rodzaje żaluzji?